tracer építés
Végre sikerült mindent beszereznem a tracer építéséhez, így neki is fogtam...
Eszközök:
- forrasztópáka
- fúró
- kéziszerszámok (ki mivel szeret dolgozni, vezeték vágáshoz és csupaszoláshoz)
Anyaglista:
- UV LED (4db, de ez hop up kamrától függ) 50-80 HUF/db
- kábel 10cm( nem árt a szilikonozott, kis keresztmetszet is elég) kb.500HUF/m =>50huf
- zsugorcső (nem árt szigetelni a forrasztásnál) 100 HUF
- csatlakozó ( amivel a Lipora kötöm a ledet,de erről majd írok) 800 HUF
- táradapter ( erre is kitérek majd :) ) 2000 HUF
Előrebocsátom , hogy amit most le fogok írni, az csak a G36 variánsokra érvényes. Az átlagos hop up kamra (torzított) T alakú. Baloldalt kapcsolódik a gearboxhoz, alulról jön a BB a tárakból, jobb oldalt pedig csatlakozik a csőhöz.
A G36 hop up kamrája annyiban más, hogy a tár felé futó rész a táradapterhez kapcsolódik (pirossal keretezett rész), és maga a hopup kamra csak egy henger alak.:
Ez nagyban megkönnyíti a tracer beépítését, mert még más esetben a kamrát kéne megfúrni, itt elég az adaptert. Ami nagyon fontos, hogy sok hely van a ledeknek és a vezetékeknek, más modelleknél ez problémát okozhat.
Vettem is 1et használtan kőkemény 2000 jó magyar forintért, így ha el is cseszem, csinálok 1 újat, és nem 1 kamrát bukok vele.
Akkor kezdjük :)
Miután beszereztük az adaptert, a kis pöcköt 4 irányból (vagy kevesebből) fúrjuk meg a led méretének megfelelő átmérővel (kb 4.5 - 5 mm az esetemben). Toljuk bele a ledet és nézzük meg, hogy mennyire lóg bele a csőbe a led kúpja. Miután ez megvolt húzzuk ki a ledet, és reszeljük le a tetejét. (vagy vágjuk, ha van hozzá megfelelő eszközünk)
A reszelés után le kell polírozni a tetejét, hogy több fénye legyen. Ezt dörzspapírral, vagy valami durvább szövettel tudjuk megoldani. (ill. kapható fúróba rakható polírozó, be lehet rá ruházni :) )
Az összes ledet alakítsuk át az előzők szerint. Miután mindennel készen vagyunk tegyük őket a helyükre és ellenőrizzük, hogy egyik sem lóg bele a BBk útjába.
Miután megvolt az ellenőrzés, pillanatragasztóval vonjuk be óvatosan a ledeket oldalát és toljuk őket a helyükre. (a tetejére figyeljünk, hogy ne legyen ragasztós a BB csatorna)
Miután megszáradt a ragasztás illesszük össze a ledek lábát a megfelelő pólusoknál ( a hosszabb a pozitív) az azonosakat összeérintve. Érdemes már úgy beragasztani őket,h. mindenhol felfelé legyen mondjuk a pozitív.
Forraszuk össze a megfelelő helyen, a felesleget pedig vágjuk le. A két lábat csatlakoztassuk rá az aksira és ellenőrizzük,h. mindegyik megfelelően világít. Fontos, hogy ne zárjuk rövidre a rendszert, ezért zsugorcsővel/szigszalaggal próbáljuk őket egymástól elszigetelni.
Visszatérve az aksira, amennyiben lipo akkut használunk, akkor nincs bonyolult dolgunk, mert a kis balanszeres csatin rá lehet kötni bármelyik cellára az egységet. A cellák 3.7Vos feszültségszinten vannak (elvileg, vagy legalábbis ekörül), mivel 3,8 V a nyitófeszültsége az uv lednek amit vettem (katalógus adat), így nem kell előtét ellenállást illesztenem a rendszerhez.
Tegyük fel, hogy nem lipot használunk. Ilyenkor elő kell vennünk a középsulis fizika füzetünket és megnézni az Ohm törvényt :)
Kezdjük az alappal, 1 led 1 ellenállás :)
Az első példában 1db LED-et kötök előtét ellenálláson keresztül az aksira.
Tehát van egy bemenő feszültség, 8.4V (VInput) (gyári NiMh aksi), a led nyitófeszültsége 3.8V (VF) (5mm UV LED esetén) és LED leírásából, adatlapjából azt is tudjuk, hogy maximum 20mA (0.02A) (IF) folyhat a LED-en.
Az előtét ellenállás méretezésnél először azt kell kiszámolnunk, hogy hány V feszültségnek kell esnie az előtét ellenálláson: 8.4V-3.8V=4.6V
Ohm törvénye alapján kiszámolható az ellenállás értéke:
R=U/I = 4.6V/0.02A = 230 Ohm -> szabvány érték 270 Ohm
U= az ellenálláson eső feszültség, mértékegysége: V (Volt)
I= az ellenálláson folyó áram, mértékegysége: A (Amper)
R= az ellenállás értéke, mértékegysége: Ohm
...de nekünk az esetek döntő többségében több ledre van szükségünk. Én párhuzamosan kapcsoltam a ledeket, mert fix feszültség szinttel dolgoztam, ami pont elég. (Amennyiben több ledünk van, mindig azonos típust használjunk, mind soros mind párhuzamos bekötésnél)
LED-ek soros kapcsolása:
Csak azonos típusú LED-eket kapcsoljunk sorba. Soros kapcsolás esetén az egyik LED anódját a következő LED katódjához kötjük, így a soros kapcsolat jön létre. (Kirchoff II. törvénye)
A nyitófeszültségek az előtét ellenállás szempontjából összeadódnak.
Például 2db 5mm UV LED soros kapcsolása esetén 3.8V esik egy-egy LED-en, így összesen 7.6V.
Előtét ellenállás számítás, az előző példához hasonlóan:
Ellenálláson eső feszültség: 8.4V-7.6V=0.8V
R= U/I = 0.8V/0.02A = 40 Ohm -> szabvány érték 47 Ohm
LED-ek párhuzamos kapcsolása:
Csak azonos típusú LED-eket kapcsoljunk párhuzamosan. Párhuzamos kapcsolás esetén az egyik LED-anódját a másik LED anódjához, katódját a katódjához kötjük, így párhuzamos kapcsolás jön létre. (Kirchoff I. törvénye)
Például 2db 5mm UV LED párhuzamos kapcsolása esetén, a létrejövő csomópontunkból 2x20mA folyik ki, így a befolyó áramnak 20+20=40mA-nek kell lenni.
Előtét ellenállás számítás, az előző példához hasonlóan:
Ellenálláson eső feszültség: 8.4V-3.8V=4.6V
R= U/I = 4.6V/0.04A = 115 Ohm -> szabvány érték 150 Ohm
Egy kis segítség a számításhoz / tervezéshez:
http://led.linear1.org/led.wiz
A balanszeres csati előnye, hogy bármelyik cellát elérhetjük rajta, így a cellák számának megfelelő csati beszerzésén kívül nincs sok dolgunk.
A melléklet képen látható, hogy pl. a sárga-fekete párossal elérjük az első cellát, ami számunkra pont elég. (nyilván tetszőleges, hogy melyiket használjuk, ennyi led nem fogyaszt annyit, hogy hosszú távon problémát okozzon, de ha nem cellára akarjuk kötni, akkor a fekete-piros párosra kell csatlakoznunk)
Amint a csatlakozókat összeraktuk az adaptert vissza is tehetjük a helyére. Ügyeljünk arra, hogy más vezetéket hop up kamrát stb. ne toljon arrébb az új egység.
Jó játékot :)
Rövid tesztelés után az a tapasztalatom, hogy kevésbé világítja meg a lövedéket, mint a hangtompító, viszont nem hagy ki soha, tehát nagy ROFnál is világít minden lövedék.
Mivel a LED a tár adapterben van, ezért ha sokáig nem lövünk, az első 1-2 lövedék nem világít, vagy csak kicsit, utána a többi már szépen látható.
További hátránya, hogy mivel folyamatosan ég a led, ezért szemből látható a fénye.
Viszont nem kell plusz 15 cm a fegyver elejére :)